Wywiad żywieniowy

Przygotowanie do wizyty

Przed pierwszą wizytą w poradni warto stworzyć listę spożytych produktów z przynajmniej jednego wybranego dnia. Dla lepszej analizy zalecam jednak spisanie przynajmniej trzech dni. Przygotowując listę należy pamiętać, aby zapisać możliwie każdy spożyty produkt, w tym również wypite płyny (łącznie z wodą). Każdy zapis w danym dniu powinien zawierać następujące informacje:

  • godzinę spożytego pokarmu
  • opis produktu
  • wielkość 

Podczas pierwszej wizyty dokonuję szczegółowego wywiadu żywieniowego. Omawiam wraz z pacjentem jakie są jego cele i założenia. 

W Pracowni stosuję wyłącznie racjonalne zalecenia i plany żywieniowe, dostosowane do aktualnego stanu zdrowia, indywidualnych potrzeb oraz trybu życia.

Pacjenci uczą się nowych nawyków żywieniowych, uczą się nowego stylu życia. Tylko takie podejście gwarantuje długotrwały efekt.

Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań proszę o ich zabranie, ewentualnie zlecę wykonanie dodatkowych.
Sugeruję ewentualną współpracę z innymi specjalistami.
Zapytam także, o stan zdrowia, przebyte choroby oraz przyjmowane leki.

Analizuję dotychczasowy sposób odżywiania, oraz omawiamy przygotowaną przez pacjenta listę spożytych pokarmów oraz płynów. 

Wizyta trwa: ok. 50 min.

Analiza składu ciała

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie dokonuję  analizy składu ciała.

 Pomiar ten wykonywany jest przy wykorzystaniu bioimpedancji elektrycznej (BIA). Jest to metoda wykorzystywana do oceny kompozycji organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu. Stosując metodę BIA można określić: zawartość tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, stopień nawodnienia organizmu oraz jego podstawową przemianę materii. Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna.

W celu wykonania szybkiego oraz wiarygodnego wyniku badań prosimy o zachowanie następujących zasad:

  1. W dniu pomiaru nie zakładaj długich rajstop, gdyż pomiar wykonywany jest boso (dotyczy kobiet).
  2. Pomiar powinien odbywać się min. 3 godziny po jedzeniu.
  3. Do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem. Organizm nie może być ani mocno nawodniony, ani odwodniony.
  4. Pomiar powinien być wykonany min. 3 godziny po wysiłku.

Pacjent otrzymuje czytelny wyniki analizy, który omawiamy podczas wizyt

Jeśli są przeciwwskazania do analizy składu ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej (ciąża, rozrusznik serca) to pomiary wykonywane są za pomocą innych urządzeń pomiarowych.
Indywidualnie dopasowany plan dietetyczny, z dokładnym rozpisaniem jadłospisu na każdy dzień terapii pacjent otrzymuje po 5-7 dniach.